Hitta till oss
Våra guider och upplevelser är i regel på fjället. De dagliga hundspannsturerna utgår från startplatsen på andra sidan vägen från Gammelgården, mot Högfjällshotellet till & skoterturerna startar strax nedan för Högfjällshotellet.
Men vi har även ett kontor och en outdoorbutik Nordic Adventure, som du gärna får besöka om du har fler frågor.
Hundspanns-starten
Vi träffas mellan Gammelgården och Sälensfjällkyrka. Det finns en restaurang som heter Appetito, mitt emot Gammelgården. Där kan ni ställa er bil och gå de sista 70 metrarna till vår startplats vid vägen. Om du färdas till fots från Högfjällshotellet är det cirka 750 meter i östlig riktning längs väg 66. Position: 61°09’26.8″N 13°07’54.8″E
Skotersafari
Vi träffas utanför Högfjällshotellets sportshop om inget annat avtalats. Här står våra skotrar parkerade och annars markeras platsen med flaggor.
Skidbuss
Det går en skidbuss mellan Sälenfjällens alla anläggningar, för att nå vår butik & kontor är det närmsta att hoppa av vid Vasabyn eller Gustavtorget. För att komma till startplatsen för hundspann är det bäst att välja Gammelgården.
Hur långt är det hit då?
Stockholm 420 km
Göteborg 490 km
Karlstad 240 km
Falun 190 km
Oslo 270 km
Gardermoen 230 km
Mora 100 km
Fjällexpressen
Under vintersäsongen finns direktbussar från Stockholm och Göteborg.
Fjällexpressen 08-727 90 35, 031-700 88 02 www.fjallexpressen.se
Faktureringsadress
Faktureringsdress:
Fack-ID 8063
Box 3039
831 03 Östersund
Org nr: 559263-6939
Eller spara på miljön, skicka till 8063@faktura.scancloud.se
Transfer från flygplatsen
Ni kan starta ert äventyr och åka hundspann med oss direkt från den nya flygplatsen till Högfjällshotellet.
Men vill ni hellre komma på plats först innan äventyret drar igång, så är det inga problem att boka annan transfer från flygplatsen.
Leveransadress
Nya Fjälläventyr i Sälen AB
Fäbodvägen 10
780 91 Sälen